MMA

MMA – mixed martial arts,  czyli tłumacząc na polski: mieszane sztuki walki. Przede wszystkim kojarzy się on z walkami w klatkach, ponieważ jedna z najstarszych i największych organizacji UFC używa klatki zamiast ringu, tzw. octagon.

octagon

octagon

MMA to sport, który dzięki swoim zasadom oraz regułom jest obecnie najbardziej zbliżony do realnej walki. Zawodnicy mogą walczyć zarówno w stójce, jak i w parterze. Dozwolone są uderzenia, kopnięcia, rzuty, chwyty, dźwignie, duszenia. Początkowe MMA pozwalało na konfrontacje wielu stylów walki oraz szybką weryfikację tego co użyteczne:

  • w ringu,
  • na sali,
  • na ulicy.

O tych, jakże prostych dzisiaj do zrozumienia przemyśleniach, pisał wiele lat temu twórca treningu przekrojowego Bruce Lee.
Zawodnicy z różnych szkół walki, np. bokserzy, kickbokserzy, karatecy, judocy, bjj oraz zapaśnicy szybko zdali sobie sprawę, że jednostronne wyszkolenie nie daje dużych szans w konfrontacji z zawodnikami tzw. kompletnymi. Dlatego dzisiejszy współczesny „gladiator”, który chce zaistnieć na arenie MMA, musi być otwarty oraz wszechstronny, trenując zarówno tzw. stójkę (muay thai, boks), jak i parter (bjj, zapasy, sambo).
Treningi są adresowane do ludzi wytrwale dążących do celu,  którzy nie boją się hektolitrów wylanego potu oraz ciężkich sparingów.